Post Office Scheme:মাত্ৰ ১০০ ₹ বিনিয়োগ কৰি ১৬ লাখ ₹ পাব পাৰে, এই শীতল আঁচনিৰ বিষয়ে জানে?

Post Office Scheme:আপুনিও কম সময়ত কম বিনিয়োগ কৰি বেং ৰিটাৰ্ণ পাব বিচাৰে আৰু মাত্ৰ ১০০ ₹ বিনিয়োগ কৰি ১৬ লাখ ₹ লাভ কৰিব বিচাৰে নেকি, তেন্তে আমাৰ এই বেং প্ৰবন্ধটো আপোনাৰ বাবে অতি উপকাৰী বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে কাৰণ আমি আপোনাক এইটো দিম লেখাটোত পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা আঁচনিৰ বিষয়ে বিতংভাৱে ক’ব।

আহক আমি আপোনাক কওঁ যে, পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা আঁচনিৰ অধীনত বিনিয়োগ কৰিবলৈ আপুনি আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ড, পেন কাৰ্ড আৰু অন্যান্য নথিপত্ৰ আগতীয়াকৈ আপোনাৰ লগত সাজু কৰি ৰাখিব লাগিব যাতে আপুনি এই আঁচনিখনত সহজে বিনিয়োগ কৰিব পাৰে আৰু ইয়াৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে।

লেখাটোৰ শেষত আমি আপোনালোকক দ্ৰুত লিংক প্ৰদান কৰিম যাতে আপুনিও সহজেই অনুৰূপ লেখাসমূহ লাভ কৰিব পাৰে আৰু তাৰ সুবিধা ল’ব পাৰে।

Read Also:-PMKVY and Skill India Scheme by Government:এই পাঠ্যক্ৰমে আপোনাৰ জীৱনৰ ছবি সলনি কৰিব পাৰিব, আজিয়েই আবেদন কৰিব পাৰিব আৰু নতুন জীৱন আৰম্ভ কৰিব পাৰিব?

Post Office Scheme – At A Glance

  • Organization Name ;- Post Office
  • Article Name :Post Office Scheme
  • Article Type :- Government Scheme
  • Who can invest? :-Every citizen of the country can invest.
  • Detailed Information Please Read the Article Completely.

মাত্ৰ ₹ ১০০ টকা বিনিয়োগ কৰি ১৬ লাখ টকা লাভ কৰিব পাৰিব, ডাকঘৰৰ এই শীতল আঁচনিৰ বিষয়ে জানো – Recurring Deposit Scheme?


ডাকঘৰটোৱে দেশৰ সকলো শ্ৰেণী আৰু নাগৰিকৰ উন্নত অৰ্থনৈতিক উন্নয়ন আৰু উন্নত ভৱিষ্যতৰ বাবে নতুন নতুন আঁচনি আনি থাকে আৰু এই ক্ৰমত ডাকঘৰৰ দ্বাৰা পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা আঁচনি আৰম্ভ কৰা হৈছে, যাৰ সম্পূৰ্ণ বিশদ তথ্য আমি আপোনালোকক প্ৰদান কৰিছো ইয়াৰ সম্পূৰ্ণ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰে।

আমাৰ সকলো আগ্ৰহী যুৱক-যুৱতী আৰু আবেদনকাৰীয়ে যিসকলে Recurring Deposit Scheme ত বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে, তেওঁলোকে অফলাইন আবেদন প্ৰক্ৰিয়া গ্ৰহণ কৰি ডাকঘৰলৈ গৈ একাউণ্ট খুলিব লাগিব, যাৰ সম্পূৰ্ণ বিশদ তথ্য আমি আপোনাক প্ৰদান কৰিম যাতে আপুনি সহজে বিনিয়োগ কৰিব পাৰে এই আঁচনিখনত। আৰু

লেখাটোৰ শেষত আমি আপোনালোকক দ্ৰুত লিংক প্ৰদান কৰিম যাতে আপুনিও সহজেই অনুৰূপ লেখাসমূহ লাভ কৰিব পাৰে আৰু তাৰ সুবিধা ল’ব পাৰে।

Read Also:-Ujjwala Yojana 2023:উজ্জ্বলা যোজনাৰ অধীনত বিনামূলীয়া গেছ সংযোগৰ বাবে ঘৰতে বহি আৱেদন কৰক, জানে আবেদন প্ৰক্ৰিয়া কি?

Recurring Deposit Scheme – কি কি আকৰ্ষণীয় সুবিধা আৰু সুবিধা উপলব্ধ হ’ব?


আহক, এতিয়া আমি আপোনালোকক পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা আঁচনিৰ অধীনত উপলব্ধ আকৰ্ষণীয় সুবিধাসমূহৰ বিষয়ে বিতংভাৱে ক’ম, যিবোৰ তলত দিয়া ধৰণৰ –

  • আপোনালোক সকলো যুৱক-যুৱতী আৰু আবেদনকাৰীয়ে নিজৰ সুবিধা অনুযায়ী ১ বছৰ, ২ বছৰ, ৩ বছৰ বা তাতকৈ অধিক সময়ৰ বাবে এই আঁচনিখনত বিনিয়োগ কৰিব পাৰিব।
  • আমি আপোনাক কওঁ যে, পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা আঁচনি মূলতঃ এটা ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনি য’ত আপোনাক উন্নত সুতৰ হাৰ প্ৰদান কৰা হয়,
  • ইয়াত আমি আপোনাক কওঁ যে, এই আঁচনিখনত আপুনি সুতৰ ওপৰত সুতৰ সুবিধা পায় আৰু…
  • শেষত কওঁ যে, এই আঁচনিৰ অধীনত আপুনি প্ৰতি ৩ মাহৰ ব্যৱধানতহে সুতৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰিব ইত্যাদি।
  • শেষত, এইদৰে আমি আপোনালোকক পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা আঁচনিৰ অধীনত উপলব্ধ আকৰ্ষণীয় সুবিধা আৰু বৈশিষ্ট্যসমূহৰ বিষয়ে সকলো বিতংভাৱে জনাইছো যাতে আপুনি ইয়াৰ সুবিধাসমূহ সহজেই লাভ কৰিব পাৰে।

How to Open An Account in Recurring Deposit Scheme?

ডাকঘৰৰ এই পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা আঁচনিৰ অধীনত নিজাকৈ বেংক একাউণ্ট খুলিব বিচৰা আপোনালোক সকলো আবেদনকাৰী আৰু যুৱকে এই পদক্ষেপসমূহ মানি চলিব লাগিব যিবোৰ তলত দিয়া ধৰণৰ –

  • পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা আঁচনিৰ অধীনত একাউণ্ট খুলিবলৈ প্ৰথমে আপোনাৰ ওচৰৰ ডাকঘৰৰ শাখালৈ যাব লাগিব,
  • ইয়ালৈ অহাৰ পিছত আপুনি লাভ কৰিব লাগিব Recurring Deposit Scheme – Account Opening Application Form,
  • এতিয়া এই আবেদন পত্ৰখন সাৱধানে পূৰণ কৰিব লাগিব,
  • ইয়াৰ লগতে বিচৰা সকলো নথি-পত্ৰ স্ব-প্ৰমাণিত কৰি আবেদন পত্ৰৰ সৈতে সংলগ্ন কৰিব লাগিব।
  • শেষত আপোনাৰ সকলো নথি-পত্ৰ আৰু আবেদন পত্ৰ একেটা কাৰ্যালয়তে জমা দি ৰচিদ আদি লব লাগিব।
  • শেষত এনেদৰে আপোনালোক সকলোৱে সহজেই পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা আঁচনিৰ অধীনত একাউণ্ট খুলি ইয়াৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰিব।

সাৰাংশ


দেশৰ সকলো যুৱক-যুৱতী আৰু নাগৰিকৰ বাবে উৎসৰ্গিত এই লেখাটোৰ সহায়ত আমি কেৱল আপোনালোকক পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা আঁচনিৰ বিষয়ে কোৱাই নহয়, এই আঁচনিৰ অধীনত উপলব্ধ সুবিধাসমূহৰ বিষয়েও বিতংভাৱে জনালোঁ যাতে আপুনি ইয়াত সহজে বিনিয়োগ কৰিব পাৰে ইয়াৰ পৰা লাভৱান হ’ব আৰু…

লেখাটোৰ শেষত আমি আশা কৰিছো যে আপোনালোকে এই লেখাটো বহুত ভাল পাইছে, যাৰ বাবে আপোনালোকে এই লেখাটো লাইক, শ্বেয়াৰ আৰু কমেন্ট কৰিব।

Quick links

Official Website Click Here

FAQ’s – Recurring Deposit Scheme

পুনৰাবৃত্তিমূলক জমা ধনৰ বাবে কোনটো বেংক সৰ্বোত্তম?

৩ বছৰ আৰু ৪ বছৰীয়া কাৰ্যকালৰ বাবে আপুনি চিটি ইউনিয়ন বেংক, ডয়চে বেংক, আৰু কাৰুৰ ব্যাস্য বেংক বন্ধন বেংকৰ সৈতে সৰ্বোত্তম আৰ ডি সুতৰ হাৰ ৭.০০% p.a. ডয়চে বেংকে ৭.২৫% আৰু ইণ্ডুছইণ্ড বেংক আৰু য়েছ বেংকে ৪ বছৰৰ ভিতৰত মেচিউৰ হোৱা আৰ ডিৰ বাবে ৬.৭৫% সুতৰ হাৰ আগবঢ়ায়।

কোনটো ভাল আৰ ডি নে এফ ডি?

ফিক্সড ডিপ’জিটৰ মেচিউৰিটিৰ শেষত উপাৰ্জন কৰা সুতৰ পৰিমাণ আৰ ডিৰ ওপৰত আয় কৰা সুতৰ তুলনাত বেছি। উপাৰ্জন কৰা সুতৰ পৰিমাণ এফ ডিৰ ওপৰত উপাৰ্জন কৰা সুতৰ তুলনাত কম। আৰ ডিৰ ওপৰত উপাৰ্জন কৰা সুত মূলধনৰ পৰিমাণৰ সৈতে মেচিউৰিটিৰ সময়ত দিয়া হয়।

Leave a Reply